18 October 2009

Taxi to the Dark Side


Dokumentaalfilm "Taxi to the Dark Side" viib vaatajad Ameerika sõjaväe hämarate tegude juurde seoses sõjaga terrorismi vastu. Täpsemini on film sõjavangide julmast kohtlemisest Afganistaanis ja Guantanamo Bay vanglas.

Filmis näidatakse katkendeid USA juhtivate poliitikute esinemistest, kus nad annavad filmi sisuga vastuolus olevaid selgitusi nii vangide kohtlemise kui ka terrorismivatase sõja kohta. Intervjuusid jagavad sõjaväelased, kes pidid vanglates viima läbi ülekuulamisi, mis muutusid kiiresti terrorismivastasest sõjast terroriks veel süüdimõistmata inimeste vastu. Fotosid, mida "ülekuulajad" tegid, on ajakirjanduses näidatud mitmeid. Lisaks annab intervjuu ka üks Briti kodakondlane, kes viibis vangistuses ja sai kõigest sellest osa ning vabanes vanglast vaid tänu survele Briti valituse poolt.

Nagu selgub, tehti korraldus sisuliselt meetmeid valimata kinnipeetavatelt info kätte saada väga kõrgel tasandil. Samas polnud kellelgi aimu, miks suur hulk kinnipeetuid üldse vanglas oli. Kas nad viibisid seal asja pärast või seetõttu, et afgaani patrullid neid inimesi vaevatasu eest ameeriklastele üle andsid. Kokkuvõttes suur häbiplekk USA presidendile ja tema administratsioonile.

Film sai 2008. aastal parima dokumentaalfilmi Oscari ja 2009. a Emmy auhinna.

No comments: