24 March 2009

The International

The International oli täiesti hea "krimka". Veidi steriilne, kuid siiski põnev lugu, kus teemaks praegusele ajale sobivalt pangandussektori osalemine kriminaalses maailmas. Pangaga on enamus inimesi seotud, kuid samas on need organisatsioonid, mille läbipaistvust (läbipaistamatust) kontrollivad moodsad turvasüsteemid ja mille toimimisest me palju ei tea - mis toimub telleri selja taga, kelle raha läbi panga liigub ja kuhu jms.

Steriilse tunde tekitas ühest küljest "by the book" lähenemine süžeele, teisalt aga näitlejate (clive Owen ja Naomi Watts) emotsioonivaba etteaste. Samas filmi ajal seda nii palju ei pane tähele, sest lugu on põnev ning vaid paar "augutäidet", millega filimi on pikemaks ja verisemaks tehtud. Üks neist leiab aset Guggenheimi muuseumis N.Y.-s. Näitlejatest jättis ehk kõige sisukama mulje Armin Mueller-Stahl (nt filmid "Eastern Promises" ja "Shine"), kes mängib endist Stasi agenti, kes nüüd on poolt vahetanud ning teenib kapitalistide huve.

Nagu ikka pankade puhul, on nende satelliitideks pahad juristid ja (korrumpeerunud) poliitikud, kes ka siin filmis olemas. Nad on seotud mastaapse finantsskeemiga, mis on seotud arengumaade ning Palestiina relvatehingutega, et kontrollida nende riikide võlga ("whoever controls the debt, controls everything). Kohati liiga keeruline põneviku kohta, kuid kohati (eriti filmi lõpus) ehk ka liiga läbinähtav.
Tegevus toimub nii NY-s, Luksemburgis, Lyonis, Berliinis, Milanos kui ka Istanbulis. Viimasega seostuvad kohe Bondi filmid...
Režissöör Tom Tykwer ("Lola rennt" aka "Run Lola Run").

No comments: